Пошук

Розширений пошук
Головна »  »  » 


В архіві ізраїльського меморіального комплексу "Яд Вашем" немає досьє на Романа Шухевича
версія для друку
Гаряча лінія Служби безпеки України для спільної боротьби з сепаратизмом, тероризмом та корупцією - 0 800 501 482, callcenter@ssu.gov.ua Увага! Доменне ім'я офіційного веб-сайту СБ України наразі - http://www.sbu.gov.ua. Доменне ім'я http://www.ssu.gov.ua використовуватись деякий час не буде.
4 березня 2008

 

Щоб збільшити зображення натисніть на фото

 

Звернення Державного комітету архівів України до Меморіалу «Яд Вашем» з проханням ознайомитися із матеріалами про Р. Шухевича

Свідчення  Я. Шпиталя (Копія з книги «Кровавые злодеяния Оберлендера»)

Свідчення Я. Шпиталя (Копія матеріалів отриманих із «Яд Вашем»)

 

Свідчення Г. Мельника (Копія з книги «Кровавые злодеяния Оберлендера»)

Свідчення Г. Мельника (Копія матеріалів отриманих із «Яд Вашем»)

Вказівка КГБ про підготовку свідків до допиту.

Доповідна КГБ про допит Г. Мельника

 

27 лютого – 2 березня ц.р. радник Голови СБУ, співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович відвідав меморіальний комплекс «Яд Вашем» в Ізраїлі у складі урядової делегації.

Як розповів на брифінгу в СБ України В.В’ятрович, українська сторона двічі зверталася до керівництва «Яд Вашем» з проханням ознайомитися із матеріалами досьє Романа Шухевича, про наявність якого 6 грудня 2007 р. заявив Голова ради Меморіалу Йосеф Лапід. 18 грудня 2007 р. офіційного листа надіслав Державний комітет архівів України, через кілька днів аналогічного листа від Українського інституту національної пам’яті було передано через заступника міністра закордонних справ Ізраїлю.

«Жодної відповіді від «Яд Вашем» на запити української сторони за понад два місяці не було отримано», — зазначив Володимир В’ятрович. 

Врешті, 27 лютого 2008 року до Ізраїлю вирушила урядова група, до складу якої увійшли Голова Українського інституту національної пам’яті І.Юхновський та радник Голови СБ України з науково-дослідної роботи, співробітник Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович. Їх завданням, зокрема, було ознайомитися із документами про Романа Шухевича в архіві «Яд Вашем». Зустріч із керівництвом «Яд Вашем» на чолі з директором Авнером Шалевом відбулася 28 лютого у Єрусалимі.

Українська сторона передала представникам меморіального комплексу копії документів з архіву СБУ, які розповідають про ситуацію у Львові влітку 1941 р. та матеріали КДБ про те, як творилася легенда про участь батальйону «Нахтігаль» в антиєврейських акціях.

У відповідь ізраїльська сторона заявила, що не готова передати матеріали про Романа Шухевича із власних архівів, оскільки вони не зібрані в окремий комплекс, можуть бути розкидані по всьому архіву, для їх віднайдення потрібна спеціальна тривала дослідницька робота, — зазначив Директор меморіального комплексу «Яд Вашем» Авнер Шалев.

Згодом Директор архівного департаменту «Яд Вашем» Хаїм Гертнер підтвердив, що жодного досьє на Шухевича в архіві немає, а Йосеф Лапід, який повідомляв про його існування, не є співробітником архіву.

Підставою для закидів щодо участі Шухевича в антиєврейських акціях  є передані українській стороні Директором архівного департаменту «Яд Вашем» Хаїмом Гертнером дві невеличкі папки із копіями документів обсягом 7 і 18 аркушів.

Перша з них містила копію протоколу допиту КДБ одного із старшин УПА Луки Павлишина від 13 травня 1986 року, де містяться лише загальні фрази про участь «Нахтігалю» в «знищенні радянських людей». У цій же папці подані свідчення Ярослава Шпиталя (він, як і Лука Павлишин, ніколи не служив у «Нахтігалі»), у яких більш детально розповідається про «злочини» українських націоналістів. Згаданий документ відомий історикам, адже свідчення Шпиталя ще в 1960 році були опубліковані в радянській пропагандистській брошурі «Криваві злочини Оберлендера». Інформація про те, як робилися ці свідчення за вказівками КДБ,  була оприлюднена  6 лютого 2008 року на громадських історичних слуханнях СБУ «Звинувачення проти «Нахтігалю» – історична правда чи політичні технології».

Друга папка містить перекладені німецькою мовою свідчення ще одного «героя» згаданої брошури - Григорія Мельника, колишнього вояка «Нахтігалю», який є в списку тих, кого згідно із вказівками КДБ від 13 листопада 1959 року слід було «належно підготувати до допиту». Більше того, документи, віднайдені в архіві СБУ, свідчать, що Григорій Мельник був завербований КДБ для участі у суді. Згодом саме його та Ярослава Шпиталя  «свідчення» були використані як основні на судовому процесі у Східній Німеччині, завданням якого було скомпрометувати одного з німецьких командирів «Нахтігалю» Теодора Оберлендера.

«Отже, жодного досьє на Шухевича в архіві «Яд Вашем» немає, отримані від цієї установи копії документів є фрагментами матеріалів, сфабрикованих КДБ, і в жодному разі не можуть бути основою для звинувачень проти Романа Шухевича. Інформаційна кампанія, спрямована на його дискредитацію, не має історичної основи і базується винятково на радянських пропагандистських матеріалах та сфабрикованих радянською спецслужбою свідченнях» — наголосив Володимир В’ятрович.

Один із найбільших масивів документів про життя та діяльність Романа Шухевича, боротьбу ОУН та УПА загалом є у Галузевому державному архіві СБ України, який є відкритим для усіх зацікавлених дослідників, готових до неупередженої оцінки визвольного руху.

Довідка:

6 грудня 2007 р. в ефірі «Німецької хвилі» Голова Ради Меморіалу «Яд Вашем» Йосеф Лапід оголосив сенсаційну новину: в архівах "Яд Вашем" зберігається збірка документів, одержана з німецьких та радянських джерел, які нібито вказують на причетність батальйону "Нахтігаль" під проводом Шухевича до каральних операцій проти цивільного населення Львова улітку 1941 року. "У нас є ціле досьє, із якого випливає, що Шухевич був одним із причетних до масових вбивств. До цього часу українська сторона не зверталася до нас із проханням передати ці документи. Якщо таке прохання надійде, думаю, ми його задовольнимо". Новина мала великий інформаційний резонанс – про неї писали українські та зарубіжні газети, повідомляли радіостанції та телеканали.

Саме це твердження стало стрижнем інформаційної кампанії проти присвоєння Головному командиру УПА Роману Шухевичу звання Героя України. Деякі ЗМІ писали про “загадкове небажання української сторони ознайомитися із згаданим досьє, її мовчання з цього приводу”. Хоча з українського боку мовчання як раз і не було: вже 18 грудня офіційного листа із проханням ознайомитися із матеріалами досьє надіслав Державний комітет архівів України, через кілька днів аналогічного листа від Українського інституту національної пам’яті було передано через заступника міністра закордонних справ Ізраїлю. Жодної відповіді на ці листи за понад два місяці не отримано.

Як творилася легенда про Nachtigall

http://www.ssu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/article?art_id=74855&cat_id=74589

 

Прес-центр СБ України


Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна) © Служба безпеки України