Пошук

Розширений пошук
Головна »  »  » 


Архів СБУ оприлюднив документи радянських спецслужб про початок війни у 1941 році
версія для друку
Гаряча лінія Служби безпеки України для спільної боротьби з сепаратизмом, тероризмом та корупцією - 0 800 501 482, callcenter@ssu.gov.ua Увага! Доменне ім'я офіційного веб-сайту СБ України наразі - http://www.sbu.gov.ua. Доменне ім'я http://www.ssu.gov.ua використовуватись деякий час не буде.
25 червня 2014

«Віроломного несподіваного нападу» не було: М.Хрущова, на той час секретаря ЦК КП(б)У, ще у травні 1941 року повідомляли про концентрацію німецьких військ на кордоні. Про це йдеться в невідомих раніше документах НКВД, оприлюднених Галузевим державним архівом Служби безпеки України.

Архівісти надали вільний доступ  до колекції «Переддень німецько-радянської війни у документах НКВД». Це документи про агентурно-оперативну роботу НКВД СРСР напередодні війни: повідомлення військових та агентів спецслужб про загальний стан німецької армії перед початком війни, пересування військ Вермахту поблизу кордонів СРСР. Також оприлюднено матеріали допитів полонених німецьких льотчиків у перші дні війни, шпигунську аерофотозйомку, яку здійснювали літаки "Люфтваффе".

Серед архівних документів пошуковці Архіву СБУ виявили доповідну записку секретарю КП(б)У Микиті Хрущову про концентрацію німецьких військ на кордоні у  травні 1941 року. Цей документ засвідчує, що ретельна підготовка нацистської Німеччини до нападу на СРСР не була таємницею для радянських  керівників.

Оприлюднені документи свідчать, що радянська розвідка не лише збирала інформацію про збройні сили та політику нацистської Німеччини, а й активно вивчала стан та настрої української діаспори, діяльність підпілля ОУН на заході України, окупованої нацистами ще з вересня 1939 року, намагалася вводити у ці структури свою агентуру.

Ознайомитися із цими документами можна в Інформаційно-довідковому залі Галузевого державного архіву Служби безпеки України: м. Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон: (044) 255-82-24 (щодня з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00).

Прес-центр СБ України


Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна) © Служба безпеки України