Пошук

Розширений пошук


Головна »  » 


Про Інститут підготовки юридичних кадрів для СБУ Національного університету "Юридична академія України ім. Я. Мудрого"
версія для друку

Гаряча лінія Служби безпеки України для спільної боротьби з сепаратизмом, тероризмом та корупцією - 0 800 501 482, callcenter@ssu.gov.ua

23 листопада 2010

 

 

 

 

 

 

Військовий навчальний підрозділ Служби безпеки України у складі Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого був заснований розпорядженням Голови СБ України 8 липня 1994 року як факультет Інституту підготовки кадрів для СБ України (нині Національна академія СБ України) з місцем дислокації в м. Харкові.   31 грудня 1996 року розпорядженням Голови СБ України факультет було виведено зі  складу Академії СБ України та перейменовано у Факультет підготовки слідчих для Служби безпеки України при Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого. У грудні 2002 року навчальний підрозділ реформовано у  Факультет підготовки слідчих для Служби безпеки України (слідчий факультет) у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. 30 серпня 2004 року на базі Факультету створено Інститут підготовки слідчих кадрів для СБ України.

З метою забезпечення профілізації юридичної освіти та подальшого підвищення рівня правової підготовки співробітників СБ України постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2007 р. № 1170 Інститут перетворено в Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого.

Основним завданням Інституту є підготовка та підвищення кваліфікації слідчих, дізнавачів, керівників слідчих підрозділів та співробітників-юристів для потреб Служби безпеки України згідно з державним замовленням та вимогами, що визначені в установленому порядку освітньо-кваліфікаційними характеристиками. Після закінчення навчання випускники отримують військове звання «лейтенант» і диплом за напрямом «Право», спеціальністю «Правознавство», освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр».

Навчання в Інституті гармонійно поєднує фундаментальну юридичну освіту і спеціальну підготовку майбутніх офіцерів Служби безпеки України. На чотирьох спеціальних кафедрах Інституту на сьогодні викладаються професійно-орієнтовані навчальні дисципліни та спецкурси, зокрема, особливості дізнання та досудового слідства в органах Служби безпеки України; правове забезпечення оперативно-службової діяльності СБУ; основи забезпечення державної безпеки, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності; оперативна-тактична, тактико-спеціальна, автомобільна та спеціальна фізична підготовка. Нині в навчальному підрозділі плідно працюють кадрові співробітники Служби безпеки України зі стажем оперативної та слідчої роботи понад 20 років. Серед них 1 доктор юридичних наук, 12 кандидатів юридичних, військових, економічних та технічних наук, у тому числі один професор, три доцента. Сім співробітників є здобувачами наукового ступеня кандидата наук, три - аспіранти заочного відділення аспірантури Національної академії СБ України, що складає понад 70% від усього науково-педагогічного складу Інституту.

Значна увага приділяється науковій і науково-дослідній діяльності. Ії основними напрямами є дослідження, у тому числі спільно із зацікавленими підрозділами Центрального управління СБ України, актуальних проблем дізнання, досудового слідства та правового забезпечення оперативно-службової діяльності у Службі безпеки України, взаємодії слідчих і оперативних підрозділів; виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до підслідності органів СБ України, зокрема, шпигунства та державної зради; боротьби з тероризмом; удосконалення оперативно-розшукової та контррозвідувальної роботи органів СБ України. Науково-педагогічний склад бере активну участь у розробці проектів нових нормативно-правових актів Служби безпеки України та вдосконаленні чинного законодавства України. З метою апробації результатів наукових досліджень, які ведуться в Інституті, а також для пошуку шляхів вирішення проблем теорії і практики оперативно-службової діяльності СБ України, регулярно проводяться науково-практичні конференції та семінари із залученням науковців та практичних працівників.

Сучасна оперативна і слідча практика підрозділів СБ України вимагає постійного підвищення кваліфікації кадрів та розширення можливостей відповідних вищих навчальних закладів. Саме тому разом зі створенням Інституту розпочали своє функціонування курси підвищення кваліфікації практичних співробітників Служби безпеки України – слідчих, дізнавачів, керівників слідчих підрозділів та працівників юридичних структур.

В Інституті одночасно навчається майже 500 курсантів. За період з 1998 по 2010 роки навчальним підрозділом здійснено випуск близько 1200 висококваліфікованих офіцерів-юристів, з яких 45% отримали дипломи з відзнакою. Нині більшість із них успішно проходять службу у підрозділах Центрального управління, регіональних органів, а також органах військової контррозвідки СБ України та у Службі зовнішньої розвідки України.

З початку створення й на сучасному етапі курсанти Інституту є постійними учасниками конкурсів наукових праць, науково-практичних конференцій НЮАУ ім. Я. Мудрого, інших навчальних закладів, де неодноразово були призерами і переможцями. Творчій атмосфері сприяє дослідницька робота курсантів у наукових гуртках, що функціонують на спеціальних кафедрах Академії та Інституту. З 2005 року по теперішній час курсантами підготовлено близько 200 наукових робіт, результати яких оприлюднені на науково-практичних конференціях і семінарах, у тому числі міжнародних. Понад 60 курсантів, які досягли високих результатів у навчанні та службовій діяльності, становилися у різні роки стипендіатами Президента України, Верховної Ради України, обласного благодійного фонду «Правопорядок», Харківської обласної державної адміністрації.

Важливе значення приділяється роботі по вихованню у курсантів патріотизму, відданості Батьківщині, українському народові, сумлінного виконання військового обов’язку, прищеплення їм поваги до кращих традицій СБ України, Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого та Інституту. Традиційними стали екскурсії курсантів Інституту по місцям бойової слави українського народу, відвідування тематичних експозицій Харківського історичного музею, меморіальних комплексів із вшануванням загиблих захисників Батьківщини, вечори пам’яті “Візьми собі в приклад героя” за участю ветеранів органів державної безпеки, Великої Вітчизняної війни, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, бойових дій на території інших держав, миротворчої діяльності України. Силами курсантів Інституту здійснюється впорядкування одного з міських військових меморіальних комплексів.

Понад 10 років курсантами та офіцерами Інституту на виконання загальнодержавної програми «Діти України» надається шефська допомога вихованцям обласного спеціалізованого будинку дитини “Зелений Гай” у селищі Високий Харківської області.

У 2005 р. за ініціативою телекомпанії ”Новий канал” та газети ”Факти” курсанти 5-го курсу Інституту були нагороджені щорічною премією ”Гордість країни – 2005” у номінації ”Почуття обов’язку”. Курсанти фактично врятували життя своєму однокурснику Олександру Павлову, зібравши гроші на складну операцію по ліквідації пухлини головного мозку.

Одним із основних елементів професійного навчання майбутніх співробітників СБ України є фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка. На базі Академії в сучасних спортивних залах, споряджених різноманітними тренажерами. За час існування навчального підрозділу підготовлено одного майстра спорту міжнародного класу, п’ять майстрів спорту України, 15 кандидатів у майстри спорту України та близько 70 першорозрядників. Переможцями та призерами відомчих, обласних та міжвузівських змагань з рукопашного бою, боротьби самбо, офіцерського триборства та плавання вийшли 27 курсантів. Збірні команди Інституту з різних видів спорту постійно стають призерами Харківської обласної організації ”Динамо”. За підсумками спартакіади НЮАУ імені Ярослава Мудрого команда Інституту завжди займає тільки призові місця.

В Інституті створено все необхідне для комфортного проживання курсантів. Особовий склад першого курсу мешкає у спеціально обладнаному приміщенні, розташованому на вул. Мироносицькій, 71. Починаючи з другого курсу, курсанти переходять до гуртожитку на Олексіївському житловому масиві. У гуртожитку почав функціонування комп’ютерний клас на 12 робочих місць з виходом до локальної мережі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого через оптико-волоконні канали, що дає змогу інтегруватися в інформаційно-комунікаційну структуру Академії.

У навчальному підрозділі створено всі необхідні умови для розвитку творчих здібностей курсантів. Систематично організуються конкурси художньої самодіяльності та змагання з інтелектуальної гри “Брейн-ринг”. На кожному курсі є свої команди КВК, щорічно проводиться турнір на кубок Інституту з цієї гри. У 2007-2008 роках збірна команда Інституту стала переможцем чемпіонату КВК НЮАУ імені Ярослава Мудрого та розпочала свій виступ у першості відкритої молодіжної ліги міста Харкова.

За ініціативою ректорату НЮАУ ім. Ярослава Мудрого та за підтримки керівництва СБ України у 2001–2002 рр. в Інституті був створений військовий оркестр, що стало видатною подією не тільки в Академії, а і у місті Харкові. Тепер майже всі загальнодержавні урочистості в Харкові відбуваються за участю цього творчого колективу. У оркестрі грають найдосвідченіші та професійно підготовлені фахівці міста Харкова в галузі духової музики.

Результати, досягнуті курсантами та випускниками навчального підрозділу протягом всього часу його функціонування, переконливо довели, що унікальне поєднання кращих традицій навчання юристів у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого зі спеціальною підготовкою майбутніх офіцерів, яку здійснює науково-педагогічний склад Інституту, забезпечує можливість на високому рівні та відповідно до сучасних вимог готувати спеціалістів юридичного профілю для Служби безпеки України.

 

Особливості відбору та прийому на навчання до Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" у 2012 році

 

Складання Військової присяги на вірність Українському народові курсантами 1-го курсу Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого

 

Гімн Інституту підготовки юридичних кадрів для СБУ Національної юридичної академії ім.Я.Мудрого

 


Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна) © Служба безпеки України